Bank wypowiedział umowę i sprzedał Twoją nieruchomość? Ty też możesz unieważnić swój kredyt i odzyskać pieniądze !

13/7/2022

Bank wypowiedział umowę i sprzedał Twoją nieruchomość? Ty też możesz unieważnić swój kredyt i odzyskać pieniądze!

Zdarza się tak, że nawet z pozoru beznadziejna sprawa taką wcale nie jest….  Przykładem jest sytuacja w jakiej znalazł się jeden z naszych Klientów, będący posiadaczem tzw. kredytu frankowego. Otóż Klient ten wraz z żoną zaciągnął w jednym z dużych banków kredyt indeksowany CHF w celu zakupu ich wspólnego mieszkania. Byli zapewniani przez pracowników banku, że tego rodzaju umowa będzie dla nich najkorzystniejsza i nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ponieważ kredyt będzie udzielony w „najbezpieczniejszej walucie świata”. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna.

Po kilku latach od zaciągnięcia zobowiązania ów Klient stracił pracę, pojawiły się problemy zdrowotne i cała lawina nieszczęśliwych wydarzeń. Skutkiem tego było zaprzestanie spłaty kredytu na rzecz banku, a ten zamiast poinformować kredytobiorców o tym, że przecież posiadają w tym banku ubezpieczenie od utraty pracy (za które nota bene pobierana była składka), od razu wypowiedział umowę kredytową.

Co ciekawe, pomimo prawie dziesięcioletniej spłaty kredytu, bankowy tytuł egzekucyjny został wystawiony na kwotę odpowiadającą prawie dwukrotności zaciągniętego kredytu z odsetkami karnymi w zatrważającej wysokości. Następnie bank doprowadził do nadania temu tytułowi klauzuli wykonalności i przystąpił do prowadzenia egzekucji przeciwko kredytobiorcom z całego ich majątku, w tym egzekucji skierowanej do ich mieszkania, na zakup którego zaciągnięty został kredyt. Nieruchomość ta została sprzedana przez komornika sądowego, a nasz Klient wraz z żoną i kilkorgiem małych dzieci zmuszony był opuścić ich mieszkanie i wynająć skromny pokój, w którym zamieszkali, ponieważ tylko na tyle było ich stać.

Kwota rzędu kilkuset tysięcy złotych, która przypadła na rzecz banku ze sprzedaży mieszkania nie wystarczyła na pokrycie całego zadłużenia, bowiem w pierwszym rzędzie bank zaspokoił roszczenie o zapłatę ciągle rosnących odsetek. Komornik sądowy dalej zatem na wniosek banku prowadził egzekucję, zajmując między innymi wynagrodzenia za pracę Klienta i Jego żony.

Sytuacja wydawała się być z pozoru beznadziejna. Tym bardziej, iż „pełnomocnik”, do którego trafili z jednego z prasowych ogłoszeń, przyjął ich sprawę by po kilku latach powiedzieć, że niestety „nic się już nie da zrobić” ponieważ zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, które w ich imieniu złożył do sądu, zostało oddalone.

Zupełnie przypadkowo, Klient ten trafił do naszej Kancelarii. Po przeanalizowaniu sprawy okazało się, że Jego umowa kredytowa tak jak i wiele innych zawiera niedozwolone klauzule, które skutkują jej nieważnością. Uświadomiliśmy nadto Klienta, że może kwestionować ważność swojej umowy, pomimo jej wypowiedzenia przez Bank i skierowania sprawę na drogę postępowania egzekucyjnego – w prosty sposób, mianowicie w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego. I właśnie taki pozew został przez nas złożony w Jego sprawie, wraz z wnioskiem o zabezpieczenie poprzez zawieszenie egzekucji.

Sąd, do którego sprawa została skierowana niezwłocznie rozpoznał wniosek o zabezpieczenie, w pełni akceptując argumentację Kancelarii co do uprawdopodobnienia roszczenia o pozbawienie tytułu wykonawczego wykonalności i interesu prawnego kredytobiorców w udzieleniu im wnioskowanego zabezpieczenia, zawieszając natychmiast postępowanie egzekucyjne!

Dodatkowo zaledwie na kilka miesięcy od daty złożenia przez nas pozwu została przez sąd wyznaczona rozprawa, na której będą przesłuchiwani kredytobiorcy i zawnioskowany ze strony banku świadek. Niewykluczone zatem, że już po tej rozprawie zapadnie sprawiedliwy wyrok, pozbawiający wykonalności wystawiony przez bank bankowy tytuł egzekucyjny i dający nadzieję naszemu Klientowi na odzyskanie należności, które nienależnie wyegzekwował od niego bank. Bank zaś nie będzie mógł już dalej prowadzić przeciwko naszemu Klientowi egzekucji, w której na dzień dzisiejszy pomimo wyegzekwowania kilkuset tysięcy złotych, w tym sprzedaży kredytowanego mieszkania, wysokość zadłużenia kredytobiorców jest w dalszym ciągu wyższa niż wysokość zaciągniętego przez nich kilkanaście lat temu kredytu.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Umów spotkanie

Dziękujemy! Twoja wiadomość do nas dotarła!
Odpowiemy najszybciej jak to możliwe
Oops! Coś poszło nie tak. Spróbuj jeszcze raz lub napisz do na kontakt@partykakancelaria.pl